Bardzo mała kuchnia bez okna

Brak okna wcale nie musi być przeszkodą do urządzenia nowoczesnej i funkcjonalnej kuchni. Można sięgnąć do pomysłów na aranżację kuchni otwartej na salon bądź postawić na własną wyobraźnię. Na pewno takie wnętrze musi być dobrze oświetlone, więc warto zrezygnować z ciemnej kolorystyki na rzecz jasnych, pastelowych barw.

Dobrym pomysłem na zaaranżowanie bardzo małej kuchni bez okna może być jej połączenie z pokojem dziennym. Dzięki temu pomieszczenie zyska nieco naturalnego światła, a przez to optycznie stanie większe oraz jaśniejsze. Kuchnię można też odgrodzić od salonu na przykład za pomocą szklanych luksferów, które także dość dobrze przepuszczają światło.

Kiedy jednak nie jest możliwe doświetlenie bardzo małej kuchni bez okna przy pomocy światła dziennego, wówczas należy sięgnąć po światło sztuczne. Tutaj możliwości mamy bardzo wiele, gdyż możemy zdecydować się zarówno na tradycyjne lampy, jak i na nowoczesne kinkiety. Oświetlenie nie tylko pomoże sprawić, że kuchnia stanie się jasna. Dzięki właściwie dobranemu oświetleniu nasze kuchenne wnętrze nabierze przytulnej i rodzinnej atmosfery.

Sztuczne oświetlenie w niedużej kuchni powinno zostać starannie zaprojektowane. Pomieszczenie można skutecznie doświetlić przy pomocy lamp sufitowych. By we wnętrzu było jeszcze jaśniej, można pokusić się o zamontowanie pod wiszącymi szafkami specjalnych lampek halogenowych.

Aranżując niewielką kuchnię bez okna należy zadbać o to, aby wszystkie meble, ściany oraz dodatki miały jasną tonację. Intensywne kolory w takim pomieszczeniu nie będą prezentować się zbyt dobrze, ale można je wykorzystać do niektórych elementów dekoracyjnych, które pojawią się w kuchni.

Nieduża kuchnia pozbawiona okna musi też posiadać odpowiedni kolor posadzki. Ciemne barwy mogą sprawiać wrażenie przytłoczenia, więc o wiele lepszym rozwiązaniem może być wprowadzenie do kuchennego wnętrza podłogi z jasnych płytek ceramicznych bądź drewna o jasnej kolorystyce. Wskazane są wszelkie pastelowe barwy. Szczególnie ładnie w małej kuchni bez okien będą prezentować się materiały o delikatnie połyskującej powierzchni.

Ciemna i mała kuchnia bez okna również może stać się wnętrzem urządzonym funkcjonalnie i naprawdę przyjaźnie. W takich wnętrzach bardzo ważną rolę odgrywa przede wszystkim oświetlenie, więc warto postarać się, aby zostało ono starannie dobrane. Nie wolno też zapomnieć o odpowiedniej wentylacji w kuchni – w tym celu warto zdecydować się na montaż okapu.